МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Зголемен бројот на заболени од грип
Повеќемина повредени уште се во критична состојба
Свет
Белата куќа го демантира Нетанјаху

Белата куќа го демантира Нетанјаху

вторник, 13 февруари 2018, 13:32ч.   |   Z.H.

 Белата куќа го демантира тврдењето на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху дека разговарал со претставници на администрацијата на САД за анексија на еврејските населби на Западен Брег.

 
- Извештаите дека САД дискутирале со Израел за планот за анексија за Западен Брег се погрешни. САД и Израел никогаш не дискутирале за таков предлог и фокусот на претседателот Доналд Трамп останува исклучиво на неговата израелско-палестинска мировна иницијатива, изјави синоќа портпаролот на Белата куќа, Џош Рафаел.
Нетанјаху претходно изјави дека веќе „некое време“ разговара со американската администрација за ширење на суверенитетот на Израел на еврејските населби на Западен Брег. Тој тоа го изјавил на состанокот на неговата партија Ликуд, изјави портпаролот Давид Амсалем.
 
- Премиерот Бенјамин Нетанјаху ги информираше Американците за иницијативата изнесена во Кнесетот и тие го изнесоа својот недвосмислен став дека се посветени кон напредување на мировниот план на претседателот Трамп, беше наведено во соопштението лиферувано неколку часа подоцна, кое пак, сугерира дека американските власти ја отфрлиле израелската иницијатива.
 
Потоа Белата куќа демантираше дека за тоа кога и да е било разговарано. 

© ЖУРНАЛ    ~105,35

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Нови правила во ЕУ за брачните двојки од различни држави
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.