МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Утре и задутре затворен патот Велес – Градско
Собраниската седница прекината, матичните комисии треба да ги разгледаат предлог-зако..
Заев: Начелно постои согласност за консензуален претседателски кандидат
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните заслужуваат претседател, кој ќе ја води државата кон нови побед..
Регион
И ОВА Е МОЖНО: Цело село се исели во странство

И ОВА Е МОЖНО: Цело село се исели во странство

вторник, 13 февруари 2018, 14:00ч.   |   Z.H.

 Од бугарското село Стоманово 120 луѓе се иселиле во Шпанија. Малото село го напуштил дури и кметот, кој заедно со жителите заминал да живее во Шпанија.

 
Во Нирберг во Баварија (Германија) живеат 300 Бугари, а од гратчето Бршелн во Англија заминале над 400 лица. Бугарија како и другите земји од ЈИЕ се соочува со масовно ислеување. Според статистиката годишно се отселуваат околу 40.000 Бугари во Западна Европа.
 
Според бугарскиот весник 24 часа, секое четврто дете завршува во Чикаго (САД) каде масовно се бара спас од беспарицата во Бугарија.
 
Во земјата 157 места кои се водат како населени места, а во кои не е регистриран ниту еден жител. Во 1.148 места живеат од 1 до 49 жители, велат податоците од бугарскиот Национален статистички институт.
 
Најмногу такви места има во областите Габрово, Големо Трново и Крџали. Во градовите во Бугарија живеат 5,2 милиони жители или 73,3 насто од вкупното население, а во селата 1,9 милиони жители, или 26,7 насто од вкупното население.
 
Според статистичките показатели, во Бугарија на крајот од 2016 година се регистрирани 5.256 населени места – 257 града и 4.999 села. Скоро половина од вкупната популација на Бугарија живее во југозападниот и југо-централниот регион, а најмалку на северозапад.
 
На ваков начин Србија ќе изгуби територија поголема од Косово, или 1200 села ќе бидат празни. 

© ЖУРНАЛ    ~124,42

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Најсрамниот момент од пречекот на Владимир Путин во Белград
Нова порно афера ја тресе Србија: Девојки со џоинт ја снимаат другарката додека има секс - на масата дрога и пари
Дрецун: Мора да прифатиме дека голема Албанија ќе биде создадена
Србите спремаат спектакуларен дочек на Путин - пред храмот ќе се соберат 70.000 луѓе
Гром удри во авион кој сообраќал од Келн за Солун
Починаа двајца познати актери од Хрватска и Србија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.