МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Собраниска делегација на конференција на КОСАК во Виена
Заев уверува дека Груевски ќе биде вратен, Унгарија решава за азилот
Облачно и студено, попладне снег
Илир Мета: Бегството на Груевски е признавање на вина
Македонија
Спасовски: Истражуваме проневера на 30 милиони евра од МВР

Спасовски: Истражуваме проневера на 30 милиони евра од МВР

понеделник, 12 февруари 2018, 16:19ч.   |   Xh.I.

МВР истражува проневера на 30 милиони евра кои се одлеале од Министерството кога со него раководеше претходната министерка Гордана Јанкулоска.

Информацијата ја обелодени министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на денешното примопредавање на донацијата на 16 нови возила за граничната полиција од германското Сојузно министерство за внатрешни работи. Во интерес на истрагата, како што рече Спасовски, одби да открие повеќе детали за проневерата.

– Завршувале на многу места, во одредени фирми и во џебови на поединци. Но, јас оставам тоа да го покаже истрагата и да не ѝ штетиме дополнително. Сето тоа што ќе биде откриено, за што работат и соодветни комисии што сум ги формирал во МВР, во Управата за безбедност и контраразузнавање, во Бирото за јавна безбедност и Јавното обвинителство, ќе дадат одговор на сите овие прашања – рече министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

© ЖУРНАЛ    ~96,32

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.