МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Занимиливости
Пурата – вистинско уживање на интелектуалците и моќните

Пурата – вистинско уживање на интелектуалците и моќните

среда, 03 јануари 2018, 16:03ч.   |   B.M.

Добрата пура е заштитен знак на секој поединец кој држи до себе и задолжителен статусен симбол по кој во светот се препознаваат успешните луѓе.

Симбол на луксуз и престиж , пурите со векови наназад се едни од омилените “пороци” на правите хедонисти. На симболот на успех, моќ и сексипил е тешко да му се одолее.

80% од државните функционери, сопствениците на успешни компании и многу славни личности секојдневно уживаат во неверојатното задоволство наречено пура.

“ Димот на добрата пура ги затвара сите врати на вулгарностите на овој свет ” напишал многу одамна Франц Лист.

Принцот од Велс, кралот Едвард VII кој во своето време ја диктирал Европската мода, бил еден од оние посветени пушачи, без оглед на тоа што неговата мајка, кралицата Викторија, била постојано бесна поради димот. Принцот успеал да дозволи и пушење на пури во дворот на кралската палата.

Сепак најпознат љубител на пурите секако е Винстон Черчил. Тој во просек уживал во 4.000 пури на годишно ниво. Черчил секојдневно пушел од 8 до 10 пури.

Многу славни личности од историјата но и денешницата уживаат во пурите и се големи виновници за нивната популаризација во светот, Арнолд Шварценегер, Алберт Ајнштајн, Чарли, Чаплин, Бил Козби, Џек Николсон, Шерон Стоун, Деми Мур, Линда Евангелиста, Мадона, Брус Вилис, Клаудија Шифер, Кармен Електра …
Домашните страстени љубители на пури благодарение на специјализираната продавница за пури и аксесоари која нуди богата палета на луксузни и ексклузивни производи може да уживаат во уникатните светски брендови кои ги застапува LGA Style & Luxury.

© ЖУРНАЛ    ~325,109

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.