МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
СДСМ: Ниту една постапка на Мицкоски нема да го запре напредокот на Македонија
Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО
Ерјавец: Словенија ја разбира жртвата што ја прави Македонија и дава безрезервна подд..
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Занимиливости
ПАМЕТЕН ФЛАСТЕР РАНИТЕ ГИ ЗАТВAРА БРЗО И БЕЗ ШИЕЊЕ

ПАМЕТЕН ФЛАСТЕР РАНИТЕ ГИ ЗАТВAРА БРЗО И БЕЗ ШИЕЊЕ

среда, 03 јануари 2018, 13:35ч.   |   Z.H.

 „Ѕвездени патеки“ и другите научно-фантастични филмови често ни откриваа медицински гаџети ки со лесни и магични потези низ воздухот можат брзо и безболно да ги затворат раните. Секако, нив секој би сакал да ги има при рака доколку се повреди, а додека уште чекаме на таквата иднина, стартапот KitoTech Medical од Сиетл не носи малку поблиску до таквата реалност.

 
Стартапот разви медицински уред microMend, кој преку раните се става едноставно како фластер, а има црвстина на шевови. Откако ќе се стави преку раната тој ги спојува повредените места за да можат побрзо да заздрават и сето тоа без дополнително оштетување на кожатa. Паметниот фластер спречува инфекции и воспаленија затоа што може да го покрие секој дел од раната и така дополнително да ја заштити.
Клиничките истражувања покажуваат одлични резултати. Фластерот им помогна на пациентите подобро и побрзо да закрепнат со многу малку лузни. Истражувања се направени и на свињи, кои имаат слична кожа како нашата и и таму резултатите се одлични на огромни резови од дури 13 см. microMend може да се примени на раните три пати побрзо од шевовите и во текот на истражувањата во 90% од случаите пациентите го избираа паметниот фластер наместо шиење.
Како што информира 24sata, компанијата доби одобрение од Агенцијата за храна и лекови на САД и сега фластерот може и да се купи, но има и свои ограничувања, па велат дека не може да се применува на инфицирани рани или повреди каде што има големо движење и напрегнување како на зглобовите.

© ЖУРНАЛ    ~305,103

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
Жена направи бесплатна мини-библиотека од дрво старо 110 години
Арета должи повеќе од 6 милиони долари за данок, а ја ограбија пред смртта
На 114 години почина најстарата личност во САД
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.