МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Зголемен бројот на заболени од грип
Повеќемина повредени уште се во критична состојба
Здравје
Чудата на кокосот наменети за косата

Чудата на кокосот наменети за косата

среда, 31 јануари 2018, 13:33ч.   |   Z.H.

 Кокосовото масло е богато со јаглени хидрати, минерали и витамини кои се многу корисни за човечкото тело, така што станува се повеќе и повеќе популарно низ целиот свет. Кога ќе ги откриете неговите предности ако се употреби за косата, ќе се заљубите засекогаш со него! Тоа ја одржува косата здрава, негувана и заштитена од предвремено стареење.

 
Во Индија, која е меѓу најстарите нации во светот, кокосовото масло има посебен почит и често се користи во борбата против губењето на косата. Една од терапиите се врие на тивок оган и лисјата од мудрец во кокосово масло. Оваа комбинација може да се примени директно на скалпот за да се подобри состојбата на косата и да се спречи губење на косата. Остатокот од смесата може да се чува во стаклена тегла или да се користи како маска еднаш месечно.
 
Крајот на исцрпената коса!
 
Користете кокосово масло и вратете ја оштетената коса. Неговата содржина на лауринската киселина силно наликува на протеините на косата и лесно продира во внатрешноста на косата поради ниската молекуларна тежина. Само нанесете кокосово масло како маска за коса. Нека работи 20 минути и измијте ја косата на вообичаен начин.
 
Друга опција е да го користите ова масло како замена за вашиот традиционален балсам. По миењето на косата, земете мала количина на масло и нанесете ја на вашата коса како што правите со вашиот мелем. И се применува на косата малку топло, а тоа ќе го направи брилијантна и мазна косата.
 
Заштитува од вошки
 
Ако не ја третирате правилно, вошките ќе ви предизвикаат многу проблеми и непријатности. Затоа, нанесете го кокосовото масло на влажна коса за да се заштитите од вошките, за полесно бричење и за отстранување на вошките.
 
Нема сува коса
 
Луѓето со сува коса треба да ги преземат потребните мерки, во спротивно нивната коса ќе биде потенка. Употребата на агресивни шампони, тонери може да го направи вашиот скала уште посув и да предизвика ладење. Затоа верувајте во фантастичното кокосово масло. Тоа го решава овој проблем на природен и совршен начин.
 
Ги отстранува цветните рабови
 
Можеби мислите дека единствениот начин да се справите со прецветаните влакна е стрижење. Да, но не – ако вашата коса не е премногу оштетена, кокосовото масло може да биде решение за проблемот. Само нанесете комбинација од малку кокосово и бадемово масло на краевите на вашата коса и оставете ја смесата да работи неколку минути. На овој начин ќе управувате со цутењето кое ќе заврши и ќе го одложи потстрижувањето на вашата коса.
 
Тонирање на косата
 
Кокосовото масло е одличен тоник за коса, особено ако имате сув скалп. Едноставно нанесете комбинација од топло кокосово масло со есенцијално масло од лаванда на скалпот и нежно да се масирате. Ако сакате да го зголемите ефектот, направете ја постапката пред спиење и оставете ја да работи до утрото.
 
Поткожна коса
 
Некои луѓе се жалат на поткожна коса на скалпот, особено во многу топло или студено време. За да се спречи појавата, важно е да ја чистите косата и скалпот. Ако периодично го масирате скалпот со кокосово масло помешано со маслиново масло, ќе ја намалите веројатноста за појава на поткожна коса.

© ЖУРНАЛ    ~317,107

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
10 продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите
За 48 часа елиминирајте ги сите токсини и масти од телото
Пушачи, исчистете ги белите дробови за 3. дена: Спречете рак, исфрлете маснотии и вишок вода од организмот!
Да се пие гaзирана вода или не?
Колку пати неделно смеете да јадете сувомеснати производи?
За секоја крвна група има соодветен чај кој и одговара
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.