МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Зголемен бројот на заболени од грип
Повеќемина повредени уште се во критична состојба
Економија
Апостолска и Шапуриќ ќе учествуваат на конференција за размена на претприемничко учење за одржливост на малите и средни претпријатија

Апостолска и Шапуриќ ќе учествуваат на конференција за размена на претприемничко учење за одржливост на малите и средни претпријатија

среда, 31 јануари 2018, 12:32ч.   |   Z.H.

 Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска и министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија, Зоран Шапуриќ ќе имаат свои обраќања на конференција на Иницијативата за размена на претприемничко учење за одржливост на малите и средни претпријатија, која ќе се одржи утре со почеток во 9:45 часот во хотелот Александар Палас, во Скопје.

 
Конференцијата е во организација на Македонско-Бугарската стопанска комора и произлегува од заедничка иницијатива на 6 организации од балканско-медитеранскиот регион, од 4 земји – Македонија, Албанија, Бугарија и Грција.
 
Главната цел на иницијативата е да се зголемат компетенциите за одржлив бизнис и иновации (особено меѓу МСП и претприемачи) во секторот за угостителство на Балканот и Медитеранот, преку развивање на ефективни заедници за учење и пракса, алатки за учење и заеднички образовни понуди со цел зајакнување на секторските вештини за одржливост и усвојување на технолошки и менаџерски иновации.

© ЖУРНАЛ    ~171,57

НАЈЧИТАНИ ОД ЕКОНОМИЈА
Нови правила за увоз на половни автомобили
Започнува евиденцијата на УЈП на банкарските сметки на граѓаните
Кој треба да се регистрира како ДДВ обврзник? Издаден водич од кој граѓаните ќе разберат дали се ДДВ обврзници
Во РЕК Битола планирано исклучување на Блок 3
ЛИЦЕНЦИ ЗА ПАЗАРЏИИТЕ: Кој ќе бара повлекување на законот
До февруари засилени инспекциски контроли во приватните фирми за исплата на К-15, најави Државниот Инспекторат за Труд
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.