МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Македонија
Ѓорчев на конгресмени од Републиканската партија во САД им се пожалил за политичкиот прогон во Македонија

Ѓорчев на конгресмени од Републиканската партија во САД им се пожалил за политичкиот прогон во Македонија

четврток, 06 декември 2018, 15:30ч.   |   Xh.I.

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, за време на посетата на Вашингтон се сретна со конгресмените Роберт Питинџер и Ричард Хадсон од Републиканската партија.

Како што информираат од неговата партија, на средбите со двајцата конгресмени станало збор за развивањето на билатералните односи меѓу САД и Македонија како земји што имаат потпишано договор за стратешко сојузништво и партнерство.

Ѓорчев ги информирал соговорниците за актуелните состојби во Македонија, при што зборувал за влошени енономски индикатори, политички прогон, контрола на институциите од страна на власта и проблем со слободата на медиумите.

Конгресмените Питинџер и Хадсон се заблагодариле за посетата и нагласиле дека со внимание ќе ги следат состојбите и случувањата во Македонија.

Ѓорчев го нагласил долгогодишното партнерство меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Републиканската партија на САД, а на крајот на американските конгресмени им изразил сочувство по повод смртта на поранешниот претседател Џорџ Буш.

© ЖУРНАЛ    ~98,34

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.