МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Регион
Дрецун: Во извештајот за „жолта куќа“ има сведочења на Албанци кои учествувале во трговијата со органи

Дрецун: Во извештајот за „жолта куќа“ има сведочења на Албанци кои учествувале во трговијата со органи

четврток, 06 декември 2018, 15:29ч.   |   Z.H.

 Претседателот на Одборот за Косово и Метохија во српскиот парламент, Милован Дрецун предупреди дека времето истекува и дека Специјалното обвинителство за злосторства на ОВК, за неколку месеци ќе донесе одлука дали ќе подигне или ќе се откаже од обвинение за „жолтата куќа“. Тој вели дека постои извештај во кој се наоѓаат интервјуа со осуммина Албанци, борци на ОВК, кои сведочеле за нивното учество во трговијата со органи.

 
Дрецун рекол дека работната група која ја формирал Одборот за Косово и Метохија и која собира факти и докази за злосторствата на ОВК, има единствена комплетирана база со податоци за сите злосторства.
 
„Ние пред еден месец им го поделивме на новинарите досието за „жолтата куќа“, кога имавме состанок со претставниците на одделни амбасади. Во него беше и она за што се говори последните денови во медиумите – извештајот на форензичарскиот тим кој работи на увид во жолтата куќа“ рекол Дрецун во дневникот на РТС.
 
Како што истакна тој, во заклучокот на извештајот се наведува дека крвта најдена во кујната реагирала на луминол.
 
„Луминол се користи по завршување на сите испитувања. Оваа супстванца била користена за да се воочи крв која човечкото око не може да ја види на одделни места. Што значи најдена е крв во жолтата куќа“ истакна Дрецун, додавајќи дека тој извештај иницирал понатамошна истрага.
 
Тој нагласи дека има и извештак кој е означен како доверлив материјал, чија информација која не е за јавност. Според него, формирањето на војска на Косово во овој момент опасно е распоредувањето на трупи кон северот на покраината.
 
„Тие имаат 2.500 борбено оспособени луѓе кои имаат автоматско оружје, имаат возила, техника, два хеликоптери. Тие се сериозен предизвикувач на можно загрозување за српскиот народ кој е голорак“ предупреди Дрецун.

© ЖУРНАЛ    ~94,32

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.