МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Регион
Орбан го одобри формирањето на гигантски провладин медиумски конгломерат

Орбан го одобри формирањето на гигантски провладин медиумски конгломерат

четврток, 06 декември 2018, 14:28ч.   |   Z.H.

 Унгарскиот премиер Виктор Орбан даде зелено светло за создавање на огромен провладин медиумски конгломерат во земјата.

 
Сопствениците на околу 500 унгарски национални и локални медиуми, сите отворено провладини, минатата недела во координирана акција ги подарија своите компании на поранешен пратеник од владејачката партија ФИДЕС, Габор Лискај.
 
Подарените медиуми ќе бидат под контрола на фирмата „Централноевропска фондација за печат и медиуми“, со која раководи Лискај.
 
Подарокот или донацијата не подразбира парични трансакции, па така нема да биде платен ниту данок.
 
„Централноевропска фондација за печат и медиуми“ наведе дека има за цел „да се грижи за зачувување на националните вредности“.
 
Орбан при вчерашното потпишување на указот, со кој се дозволува формирање на конгломератот, истакна дека тоа е од „национално стратешко значење за општетсвениот интерес“.
 
По доаѓањето на Орбан на власт во Унгарија во 2010 година, државните медиуми застанаа во одбрана на власта, а голем дел од приватните медиуми беа преземени од луѓе блиски до владејачките структури.
 
Според Репортери без граници, Унгарија во 2010 година беше на 23 место по медиумските слободи, додека годинава е на 73 место.
 
Меѓународните набљудувачи на медиумските слободи наведуваат дека во 2015 година Владата на Орбан беше поддржувана од 31 медиум, додека сега имаат поддршка од 500.

© ЖУРНАЛ    ~72,24

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.