МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Свет
Во Северна Кореја откриена нова база за балистички ракети

Во Северна Кореја откриена нова база за балистички ракети

четврток, 06 декември 2018, 15:22ч.   |   Z.H.

 Сателитски снимки покажуваат нова база за балистички ракети со голем дострел во Северна Кореја.

 
Американската телевизија Си-Ен-Ен ги објави сателитските снимки од новата база Јеонгџео-донг, лоцирана во планински предел во внатрешноста на земјата, чие постоење се уште не е објавено.
 
Експертите истакнуваат дека локалцијата на базата е погодна за распоредување на нови севенокорејски ракети со голем дострел, кои би можеле да носат нуклеарни глави.
 
– Ја набљудуваме Северна Кореја но не можеме да разговараме за разузнавачки прашања – се наведува во соопштението на американското Министерство за одбрана.
 
На средбата во јуни во Сингапур, американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскито лидер Ким Џонг-ун се договорија за целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Но, во договорот не е прецизиран рок, како и начинот на реализација.

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
Внуката на Садам Хусеин напиша книга за нејзиното семејство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.