МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Свет
Мексико Сити ја доби првата жена градоначалник

Мексико Сити ја доби првата жена градоначалник

четврток, 06 декември 2018, 14:22ч.   |   Z.H.

 Клаудија Шајнбаум стана првата жена градоначалник на Мексико Сити откако синоќа положи заклетва и веднаш најави дека ќе ја расформира полицијата за сузбивање нереди.

 
– Полицијата постои за да го штити народот, и не ни се потребни полициски сили кои ќе спроведуваат репресија врз луѓето, истакна таа.
 
Шајнбаум вети дека ќе изгради жичари до сиромашните импровизирани населби и оти ќе го подобри превозот со автобуси и метро.
 
Таа исто така најави и изградба на куќи за луѓе кои ги загубиле своите домови во земјотресите во 2017 година, а меѓу главните ветувања и е намалување на криминалот.
 
Шајнбаум, која докторирала во областа на инженеринг на животна средина, спровела постдокторско истражување во Националната лабораторија „Лоренс Беркли“ во Калифорнија и е поранешна членка на Меѓувладината комисија на ОН за климатски промени.
 
Таа исто така е долгогодишна соработничка на новиот левичарски претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор

© ЖУРНАЛ    ~66,22

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
Внуката на Садам Хусеин напиша книга за нејзиното семејство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.