МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Македонија
Фрчкоски: Рамковниот да се одвои од другите документи на кои се повикува Уставот

Фрчкоски: Рамковниот да се одвои од другите документи на кои се повикува Уставот

четврток, 06 декември 2018, 11:21ч.   |   Xh.I.

Најголем дел од вчерашната дебата во рамки на јавната расправа за уставните амандмани беше посветена на преамбулата. Според експертите, таа треба да има посеопфатен карактер. Премиерот останува на ставот дека е отворен за подобрување на текстот на амандманите, но во рамки на принципите на Преспанскиот договор.

За Љубомир Фрчкоски, еден од авторите на актуелниот Устав, Охридскиот договор треба да се одвои од групата документи на кои се повикува Уставот бидејќи временскиот јаз помеѓу првиот устав и овој Договор потпишан во 2001 година не дава логична основа за негово обединување со документите на АСНОМ, Крушевска Република и референдумот за независност.

Според другиот уставотворец, преамбулата треба да ги третира Албанците како граѓани кои придонесоа за формирање на државата и да не ги определува како етникум.

Професорот Блерим Река отвори сомнеж дека процесот може да биде загрозен ако пратениците што се исклучени од ВМРО-ДПМНЕ не се амнестираат. Тој вели  додаде дека опозициските партии на Албанците, исто така, може да побараат отстранување на Охридскиот Договор од Преамбулата, со цел, во уставот децидно да се нагласи албанскиот јазик, а не тој да биде именуван како јазик кој го зборуваат над 20 проценти од населението.

Дебатата за уставните измени продолжува утре на Универзитетот ФОН. По завршувањето на јавната расправа, Владата подготвува извештај и до Собранието ги доставува предлог- амандманите.

© ЖУРНАЛ    ~105,35

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.