МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи: Македонија и Србија можат да си помогнат на патот кон ЕУ
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Спасовски да си поднесат оставки и да не ја префрлуваат вината на ..
Посебно одделение да ги суди предметите на СЈО, предлага Советот за следење на реформ..
Политика – Груевски избегал во Унгарија преку Албанија
Регион
Вучиќ: Нема да нè примат во ЕУ ако не го решиме проблемот со границата

Вучиќ: Нема да нè примат во ЕУ ако не го решиме проблемот со границата

вторник, 23 јануари 2018, 16:37ч.   |   Z.H.

 Патот кон Европската Унија води и преку јасно дефинирање на нашите граници, а околу такви прашања можен е и референдум, изјави српскиот претседател, Александар Вучиќ, во емисијата „Кирилица“ на ТВ Хепи.

 
„Како ќе го решиме прашањето е друга работа. Сакаме да го решиме или не сакаме? Народот секако на некој референдум ќе мора да каже што мисли за тоа“, нагласи Вучиќ.
 
Српскиот претседател забележал дека францускиот амбасадор изјавил оти е познато дека Србија мора да потпише правно-обврзувачки договор со Косово, што, пак, предвидува дека го има решено прашањето со границата.
 
„Добро решение нема“ оценува срспкиот претседател додавајќи дека треба да се обидат да го решат проблемот и покрај тоа што никој не сака да преземе одговорност за последиците.

© ЖУРНАЛ    ~136,46

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Се појави видео од ликвидацијата на Гркот во кого пукаа албански специјалци
Oтстранет натписот „Тито“, ставено албанско знаме
Младенци од БиХ се испокарале на сред свадба, веднаш покренале развод, еве и зошто
Хорор: Актерката од „Село гори, а баба се чешла“ пронајдена мртва, вереникот е во кома
Фото: Дунав без вода, во Унгарија прекинат сообраќајот на товарни бродови!?
Харадинај: Косовската војска ќе делува на југ и на север
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.