МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Зголемен бројот на заболени од грип
Повеќемина повредени уште се во критична состојба
Свет
Триста француски војници вклучени кон силите на НАТО во Литванија

Триста француски војници вклучени кон силите на НАТО во Литванија

вторник, 23 јануари 2018, 16:45ч.   |   Z.H.

 Воена единица од 300 француски војници е официјално вклучена во мултинационалниот батаљон на НАТО во Литванија под германска команда.

 
- Ние сме тука за да бидеме сигурни дека Литванците можат да живеат безбедно - изјави командантот на силите на НАТО во Литванија, потполковник Торстен Генслер на церемонијата во присуство на германски, белгиски, хрватски, француски, холандски и норвешки војници.
 
Одлуката за распоредување батаљон на НАТО во Литванија беше донесена на Самитот на Алијансата во јули 2016 година во Варшава.
 
Илјада и двесте војници од батаљонот се обучуваат заедно во базата во Рукла.

© ЖУРНАЛ    ~135,45

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Нови правила во ЕУ за брачните двојки од различни држави
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.