МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Договорот од Преспа една од темите на средбите на Кумуцакос во Вашингтон
Заев категоричен: „Не ни помислувам за смена на Катица Јанева“
ВМРО-ДПМНЕ: Јакимовски и Чавков се жртви на политички монтирани случаи
ДИК: На претседателските избори во странство ќе може да гласаат вкупно 1.782 граѓани ..
Xроника
Санкционирани 11 пијани возачи и 27 кои возеле побрзо од дозволеното

Санкционирани 11 пијани возачи и 27 кои возеле побрзо од дозволеното

петок, 28 декември 2018, 11:05ч.   |   Z.H.

 Едeн сопатник се здобил со тешки телесни повреди, а пет лица се полесни повредени во четири сообраќајни незгоди од вкупно 14 што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје.

Во 10 сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.
 
Според СВР Скопје, полицијата санкционирала 27 возачи кои возеле побрзо од дозволеното, 11 кои возеле под дејство на алкохол, 12 пред да се стекнат со право на управување на моторно возило и четворица почетници.
 
Од сообраќај се исклучени и пет нерегистрирани возила. Полицијата издала и 83 казни за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак" подигнати се 64 возила.
 
Санкционирани се и еден пешак кој поминал коловоз вон пешачки премин, еден пешак кој поминал коловоз на црвено светло, двајца возачи кои поминале крстосница на црвено светло, тројца возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, пет за неправилно престигнување, четворица возачи кои немале зимска опрема во возилата и седум кои користеле мобилен телефон додека возеле.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД XРОНИКА
Нови детали за смртта на девојката во скопско Волково
Излетал од патот, удрил во дрво, па во паркирани автомобили среде центарот на Скопје- три лица се повредени
Скопјанец ја силувал 13-годишната ќерка, девојчето само пријавило во полиција
Бомба во „Мавровка“, оштетени локали
Прегазено девојче кај „Џамбо“
Шестнаесет годишно девојче на сила било внесено во автомобил
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.