МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Собраниска делегација на конференција на КОСАК во Виена
Заев уверува дека Груевски ќе биде вратен, Унгарија решава за азилот
Облачно и студено, попладне снег
Илир Мета: Бегството на Груевски е признавање на вина
Македонија
Смртта на родилката ќе се испитува од комисија на МЗ, бебето во стабилна состојба

Смртта на родилката ќе се испитува од комисија на МЗ, бебето во стабилна состојба

понеделник, 22 јануари 2018, 15:24ч.   |   Xh.I.

Комисија од Министерството за здравство ќе испитува како настанала смртта на 31-годишната родилка, која почина при породување во приватна болница. Тие велат дека откако ќе ги имаат сите информации, ќе ја информираат јавноста.

Неофицијалните информации велат дека откако при ставање  целосна анестезија ѝ се затвориле дишните патишта, повеќе од еден час докторите се обидувале да ја вратат во живот, а, пак, по триесет минути го извадиле бебето од утробата на мајката, кое исто така било без кислород. Родилката од приватната болница била однесена во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување.

Сè уште не се знае кога настанала смртта, од приватната клиника, но и од КАРИЛ велат дека родилката не починала во нивната установа. Настанот се случил во четвртокот, а телото беше на Институтот за судска медицина каде што била извршена обдукција. Бебето, пак, е во стабилна состојба, но сè уште прима медицински терапии.

© ЖУРНАЛ    ~99,33

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.