МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Никола Војминовски, осуден за нападот врз Зијадин Села избегал?
СДСМ и ВМРО ДПМНЕ во клинч за Антикорупциска комисија
Малолетничка подведувана на сексуални услуги
СДСМ: Заложбите на ВМРО-ДПМНЕ за борба против корупцијата се лажни
Култура
МАНУ ќе промовира три изданија посветени на Блаже Конески

МАНУ ќе промовира три изданија посветени на Блаже Конески

среда, 19 декември 2018, 12:37ч.   |   Z.H.

 Македонската академија на науките и уметностите денеска напладне ќе промовира три изданија посветени на нејзиниот прв претседател, академик Блаже Конески, роден на денешен ден во 1921 година.

 
Ќе бидат промовирани „Епоха Блаже Конески“ од академик Георги Старделов, „Блаже Конески. Чествувања по повод јубилејот 50 години МАНУ“ – приредено од академик Луан Старова, и „Критички изданија за Блаже Конески“ во редакција на академик Милан Ѓурчинов.
 
Промоцијата со поздравно обраќање ќе ја отвори претседателот на МАНУ, академик Таки Фити, а излагања ќе имаат и академиците автори – Старделов и Старова, и промоторите проф. д-р Иван Џепаровски и академик Катица Ќулавкова.
 
Блаже Конески (Небрегово, 19 декември 1921 – Скопје, 7 декември 1993) – поет, филолог, книжевен историчар, преведувач, професор и еден од кодификаторите на современиот македонски литературен јазик, е првиот претседател на МАНУ кој функцијата ја извршувал од 1967 до 1975 година.

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
За прв пат македонски филм во главната програма на Берлинскиот фестивал
Превод на поетска книга од Ненад Шапоња „Постои ли допир на твојата душа“
„Оливер Твист“ во Театар за деца и младинци
Домот на култура во Пехчево со изложба
Хрватски детски филмски евергрини од денеска Во Кинотеката
Концерт на класична музика во спомен на градоначалникот Стојаноски
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.