МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Здравје
Дали треба да пиеме кафе на празен желудник?

Дали треба да пиеме кафе на празен желудник?

среда, 19 декември 2018, 12:36ч.   |   Z.H.

 Нашиот омилен утрински пијалак кој нè “буди“, во последно време често се споменува во контекст на здравје и се нагласуваат предностите кои ги има организмот од него.

Меѓутоа многу ретко се зборува за негативните последици кои може да ги имаме, доколку го пиеме на празен желудник.
 
Нормално, сигурно познавате некој кој “не може да функционира“ додека не го испие првото утринско кафе, а можеби и самите вие сте меѓу нив.
 
Такви има многумина, а не се ретки ниту оние кои тврдат дека без утринското кафе, воглавно на празен желудник, се немоќни, поспани, слабо сконцентрирани, со намалени способности од секој вид.
 
Позитивните ефекти од кафето се бројни и несомнени. Но, научниците тврдат дека никако не е добро да се консумира кафе на празен желудник.
 
Имено, според истражувањата, особено е штетно за луѓето кои и без него имаат проблеми со желудникот. Празниот желудник „помага“ во создавање на желудечна киселина, што може да доведе до непријатности за време на варењето на храната.
 
Исто така протеините кои притоа не се варат доведуваат и до останати потешкотии како што се надуеност или повраќање.
 
Затоа, најдобро е кафето да се пие после оброк, за да се прескокнат сите проблеми, без разлика дали ќе јадете овошје или парче леб.

© ЖУРНАЛ    ~106,36

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Испијте само една голтка од ова секое утро и црниот дроб ќе ви биде благодарен
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.