МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Договорот од Преспа една од темите на средбите на Кумуцакос во Вашингтон
Заев категоричен: „Не ни помислувам за смена на Катица Јанева“
ВМРО-ДПМНЕ: Јакимовски и Чавков се жртви на политички монтирани случаи
ДИК: На претседателските избори во странство ќе може да гласаат вкупно 1.782 граѓани ..
Занимиливости
Водоземец што ја закопува главата во песок именуван по Доналд Трамп

Водоземец што ја закопува главата во песок именуван по Доналд Трамп

среда, 19 декември 2018, 12:35ч.   |   Z.H.

 Американските претседатели имаат тенденција да добиваат почести, но Доналд Трамп можеби ќе сака да го игнорира последниот, објави Би-би-си. Новооткриениот водоземец што ја закопува главата во песок е именуван по него, очигледно како одговор на неговите коментари за климатските промени.

 
Dermophis donaldtrump, кој беше откриен во Панама, беше именуван од страна на шефот на компанија која понуди 25.000 долари на аукцијата за оваа привилегија. Компанијата соопшти дека сака да ја подигне свеста за климатските промени.
 
“Dermophis donaldtrumpi е особено подложна на влијанието на климатските промени и затоа е во опасност да исчезнат како директен резултат од климатските политики на својот имењак”, рече ко-основачот на компанијата „EnviroBuild“, Ајдан Бел.
 
Малото, слепо, суштество е вид на caecilian кој првенствено живее под земја, а Бел направи нескротлива споредба помеѓу неговото однесување и однесувањето на Трамп.
 
“Подмачкување на неговата глава под земја му помага на Доналд Трамп кога го избегнува научниот консензус за антропоморфните климатски промени”, напиша тој.
 
Светските научници се согласни дека климатските промени се првично од човечка природа. Трамп, чија администрација водеше агенда за про фосилни горива, ги обвини тие научници дека имаат политичка агенда и фрлаат сомнеж на тоа дека луѓето се одговорни за зголемувањето на температурите на Земјата.

© ЖУРНАЛ    ~78,26

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.