МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Амнестиите се завршена работа
Теохаропулос: Во регионот се потребни политики далеку од национализмот
Малолетниците кои побегнаа да живеат заедно оти биле во врска се вратија дома
ЈОРМ: Не е загрозено правото на пензија на осигурениците
Македонија
Катимерини: Ретките несреќни коментари на Заев се за да и се додвори на домашната публика

Катимерини: Ретките несреќни коментари на Заев се за да и се додвори на домашната публика

четврток, 13 декември 2018, 12:03ч.   |   Xh.I.

Амандманите на македонскиот устав, кои треба да бидат ратификувани наскоро во парламентот, се во согласност со Преспанскиот договор меѓу Скопје и Атина, соопшти неименуван извор од грчката влада за државната агенција АНА-МПА, доцна во средата, пишува електронското издание на весникот „Катимерини“.

Како што пишува „Катимерини“ најспорен дел бил став 3 од член 49, во кој се зборува за “македонски народ кој живее во соседните земји”. Со измените на нацрт текстот за уставните амандмани оваа формулација е променета со зборот “дијаспора”, по примерот на член 108 од грчкиот Устав.

„Катимерини“ пишува дека ова одговара на духот на Преспанскиот договор. Истиот извор изјавил за грчкиот весник дека ретките “несреќни коментари” на македонскиот премиер Зоран Заев се направени од него, за да им се допадне на домашната публика и да добие поддршка за договорот. Но дека неговата поддршка за Преспанскиот договор е сеуште иста.

Конечниот текст на четирите уставни амандмани беше поднесен за ратификација во македонскиот парламент во средата, а гласањето се очекува во средината на јануари.

© ЖУРНАЛ    ~57,19

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Манчевски: Ние се боревме против партиски вработувања, Заев бара сите роднински вработувања да се повлечат
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.