МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Спорт
Инфантино: За оние кои ќе играат во Суперлигата, нема СП и ЕП!

Инфантино: За оние кои ќе играат во Суперлигата, нема СП и ЕП!

четврток, 08 ноември 2018, 09:45ч.   |   Xh.I.

Џани Инфантино, првиот човек на Светската фудбалска федерација (ФИФА), изјави дека сите оние, кои ќе одлучат да учествуваат на новото натпреварување кое се најавува, Суперлигата, нема да можат да играат на останатите.

Веќе неколку дена се шпекулира дека 16 европски гиганти имале неколку тајни состаноци на кои акцентот бил ставен токму на новото натпреварување, но доколку дојде до тоа, нивните фудбалери нема да имаат право да играат на Светските и Европските првенства.

    „Или сте таму или не. Ако некои фудбалери не играат на натпреварувањата кои ние ги организираме, тогаш нема да можат да бидат дел од Европските и Светските првенства", изјави Инфантино.

Пред неколку дена Инфантино беше поврзуван со нелегално работење во времето кога ја вршеше функцијата генерален секретар на ФИФА, наведувајќи дека им помагал на ПСЖ и Манчестер Сити да го избегнуваат финансискиот фер-плеј.
 

© ЖУРНАЛ    ~60,20

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.