МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Унгарската амбасада во Тирана не коментира дали Груевски минал една ноќ во амбасадата..
Макрадули: Планираме за две години да го намалиме загадувањето на воздухот за 50 отст..
Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници
Орбан: Прашајте ги адвокатите зошто Груевски не е во транзитен центар
Свет
Меркел на собирот на ЕПП: Ни недостасуваат единство и заедништво

Меркел на собирот на ЕПП: Ни недостасуваат единство и заедништво

четврток, 08 ноември 2018, 16:00ч.   |   Z.H.

 Мораме да ја гарантираме безбедноста на граѓаните, доживеавме несигурност на границите и почувствувавме сомнеж кај граѓаните, изјави германската канцеларка, Ангела Меркел на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) во Хелсинки, повикувајќи на единство.

 
„Гледајќи ја нашата позиција во светот, недостасува единство, заедништво“, порача Меркел, пренесе агенцијата „Анса“.
 
„Европа, САД, Кина и Русија ќе нѐ земат во предвид ако говориме едногласно. Ако секој од нас говори различно во светот, Европа нема да биде силна. Mораме да се ангажираме за развојот на нашата надворешна и одбранбена политика, инаку граѓаните на Европа нема сериозно да го земат в предвид европскиот проект“, истакна германската канцеларка.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Шок на улица во Турција: За секунда се отвори дупка во земјата и „проголта“ две жени (ВИДЕО)
Кина изгради железничка пруга за пет и пол часа
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
Видео: Кина го отвори најдолгиот прекуморски мост во светот
Најмалку четири жртви при урување на зграда во Бахреин
Уапсени повеќе од 1 000 Пакистанци кои дивееја бидејќи христијанката не беше убиена
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.