МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи: Македонија и Србија можат да си помогнат на патот кон ЕУ
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Спасовски да си поднесат оставки и да не ја префрлуваат вината на ..
Посебно одделение да ги суди предметите на СЈО, предлага Советот за следење на реформ..
Политика – Груевски избегал во Унгарија преку Албанија
Свет
Најмалку 47 загинати во страотна сообраќајка во Зимбабве

Најмалку 47 загинати во страотна сообраќајка во Зимбабве

четврток, 08 ноември 2018, 14:47ч.   |   Z.H.

 Најмалку 45 лица загинаа во директен судир на два автобуса во Зимбабве, соопшти денеска полицијата.

 
Портпаролот на полицијата Пол Нијати изјави дека двата автобуса, кои се движеле во спротивен правец, директно се судриле кај Русапе, место на околу 170 километри источно од престолнината Хараре.
 
Весникот „Хералд“ пишува дека локалната мртвачница може да прими само 16 тела, што е многу малку во однос на бројот на жртвите.
 
Автобуските несреќи се чести во оваа јужноафриканска земја, каде што превозниците често не го почитуваат ограничувањето на брзината, бидејќи се обидуваат да завршат што повеќе „тури“.

© ЖУРНАЛ    ~57,19

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Шок на улица во Турција: За секунда се отвори дупка во земјата и „проголта“ две жени (ВИДЕО)
Кина изгради железничка пруга за пет и пол часа
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
Видео: Кина го отвори најдолгиот прекуморски мост во светот
Најмалку четири жртви при урување на зграда во Бахреин
Уапсени повеќе од 1 000 Пакистанци кои дивееја бидејќи христијанката не беше убиена
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.