МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Спорт
Мата откри што му порачал на Јанг пред клучниот слободен удар против Јувентус

Мата откри што му порачал на Јанг пред клучниот слободен удар против Јувентус

четврток, 08 ноември 2018, 13:13ч.   |   Xh.I.

Еден од „виновниците“ за пресвртот на Манчестер Јунајтед на гостувањето кај Јувентус, Хуан Мата откри што му рекол на Ешли Јанг, пред слободниот удар по кој „Ѓаволите“ стигнаа до израмнување.

Јанг кој исто така е одличен изведувач на слободни удари беше блиску до топката, но Мата призна дека побарал тој да го изведе, на што капитенот на Манчестер Јунајтед се согласил.

-Само што видов дека има слободен удар од таа позиција бев самоуверен дека треба да го изведам. Му реков на Еш: „Те молам остави ме да го изведам, можам да го прескокнам ѕидот“.

-Тешко е за голманите затоа што не гледаат многу кога живиот ѕид им е блиску, па се обидов да го сторам тоа што го правам на тренинзите многу пати. Беше важно да се постигне гол за да се изедначи резултатот, а потоа дојдовме и до водство од 2:1. Мислам дека поради тајмингот и поради важноста на натпреварот, ова е мојот најдобар гол кој го имам постигнато- истакна Хуан Мата.

© ЖУРНАЛ    ~72,24

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.