МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Македонија - од една во друга партизирана администрација
ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните на протест во недела: Македонија се гуши, ова црнило..
МВР: Казни од 200 до 500 евра за употреба на пиротехника
Семејството на убиениот Саздо бара 10 милиони денари отштета
Спорт
Мурињо: Само им одговорив на навредите

Мурињо: Само им одговорив на навредите

четврток, 08 ноември 2018, 11:14ч.   |   Xh.I.

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, вели дека гестикулацијата по победата на неговиот тим над Јувентус во Торино била само одговор на навредите кои ги трпел од навивачите на домашниот тим во текот на целиот натпревар.

    „Ме навредуваа цели 90 минути. Јас дојдов овде само да си ја работам мојата задача. Никого не навредив. Со гестот само сакав да покажам дека сакам да ги слушнам погласно. Можеби не требаше тоа да го направам, веројатно со мирна глава и не би го сторил тоа. Но, кога ми го навредуваат семејството, вклучувајќи го и тоа во Интер, морам вака да реагирам“ – рече Мурињо по натпреварот.

Мурињо е омразен лик во Торино од периодот кога го предводеше Интер, особено што во 2010 година, Португалецот и најголемиот ривал на Јуве освоија три титули, две домашни и пехарот во Лигата на шампионите.

    „Ова беше фантастична победа за нас. Не само поради бодовите, туку и поради тоа како одигравме. Дури и да не победевме ќе го имав истото чувство дека моите фудбалери беа одлични во текот на целиот натпревар“ – рече Португалецот.

Манчестер Јунајтед со пресврт во финишот славеше со 2-1 на гостувањето кај Јувентус и ја продолжи серијата од три последовни победи на теренот на италијанскиот шампион. Јувентус и натаму е лидер на табелата во групата со девет бода, два повеќе од англискиот тим. До крјаот од групниот сегмент има уште две кола.

© ЖУРНАЛ    ~51,17

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
„Бомба“: Познато и првото засилување кое Венгер ќе го донесе во Милан!
Кој е Милан Павков? Од селски фудбалер и антиталент до ѕвезда во ЛШ!
Драма на Сан Сиро: Како Роналдо го спаси пеналот на Игуаин?
Спасовски: Јанчев го обезбедуваме патролно, закани има и кон Христијан Мицкоски
Вијали: Се срамев што имам рак, се чувствував како јас да сум виновен што сум го добил
И на Мурињо не му е јасно како: Италијанците лесно ги одбија 90 милиони евра од Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.