МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Унгарската амбасада во Тирана не коментира дали Груевски минал една ноќ во амбасадата..
Макрадули: Планираме за две години да го намалиме загадувањето на воздухот за 50 отст..
Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници
Орбан: Прашајте ги адвокатите зошто Груевски не е во транзитен центар
Македонија
СДСМ: Во отсуство на аргументи, врвот на ВМРО-ДПМНЕ се обидува да го одолговлекува процесот

СДСМ: Во отсуство на аргументи, врвот на ВМРО-ДПМНЕ се обидува да го одолговлекува процесот

среда, 07 ноември 2018, 16:21ч.   |   Xh.I.

Дали за нив медиумите и новинарите присутни во Собранието не се јавност?, се наведува во реакцијата на СДСМ на изјавата на Никола Мицевски од ВМРО ДПМНЕ.

Во отсуство на аргументи за дебата, анитзападното и антинародно раководство на ВМРО-ДПМНЕ бара изговори со кои се обидува на секаков можен начин да го одолговлекува процесот во Собранието што обезбедува иднина во ЕУ и НАТО.

Очигледно е дека и новиот координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со истите методи на деструкции по налог на антизападниот пион Христијан Мицкоски.

Целокупниот процес за измените на Уставот е отворен и транспарентен, а граѓаните знаат се.

Јавноста е запознаена со сите детали на Догoворот, од самиот почеток, со целокупната негова содржина. Граѓаните се запознаени и со содржината на амандманите и нивниот опсег на употреба.

Сите чекори во Собранието се јавни и транспарентни.

Медиумите се присутни и денеска во салата, а јавноста има увид во целиот процес.

Дали пристуните новинари и медиуми во Собранието за антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не се јавност?

Заглавени во матрицата на Груевски тие се навикнати нешто да кријат од јавноста, но тоа важи само за антизападното раководство на ВМРО ДПМНЕ.

Антинародното раководство на ВМРО-ДПМНЕ залудно се обидува да манипулира со јавноста.

Како што јавно објасни претседателот на Собранието, Талат Џафери, директен пренос не е возможен поради технички причини и недоволно капацитет, бидејќи паралелно со процесот во Комисијата за уставни прашања, ќе следуваат и пленарни седници на Собранието кои редовно одат во директен пренос.

Залудно антизападното раководство се обидува да го одолговлекува процесот.

Се докажа се она што се тврдеше во измнатиот период – идентитетот е зајакнат и загарантиран, а патот кон ЕУ и НАТО е отворен. Единствено антизападното раководство на ВМРО ДПМНЕ е против ЕУ и НАТО.

© ЖУРНАЛ    ~51,17

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.