МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи: Македонија и Србија можат да си помогнат на патот кон ЕУ
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Спасовски да си поднесат оставки и да не ја префрлуваат вината на ..
Посебно одделение да ги суди предметите на СЈО, предлага Советот за следење на реформ..
Политика – Груевски избегал во Унгарија преку Албанија
Регион
Анастасијадес повторно се заложи за децентрализирана сојузна влада на Кипар

Анастасијадес повторно се заложи за децентрализирана сојузна влада на Кипар

среда, 07 ноември 2018, 16:04ч.   |   Z.H.

 Претседателот на Кипар Никос Анастасијадес го повтори неговиот предлог за воведување децентрализирана сојузна влада, доколку се постигне договор за повторно обединување на етнички поделената држава.

 
Тој во телевизиско обраќање рече дека давање поголеми овластувања во зоните на грчкиот и турскиот дел на Кипар би го намалило „ќорсокакот“ при донесување одлуки на сојузно ниво и би го направило договорот многу поуспешен.
 
Анастасијадес не прецизираше кои одговорности би се префрлиле на зоните, но истакна дека ниту една децентрализација не би го загрозила територијалниот интегритет, суверенитет, безбедноста или економијата на Кипар.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Се појави видео од ликвидацијата на Гркот во кого пукаа албански специјалци
Oтстранет натписот „Тито“, ставено албанско знаме
Младенци од БиХ се испокарале на сред свадба, веднаш покренале развод, еве и зошто
Хорор: Актерката од „Село гори, а баба се чешла“ пронајдена мртва, вереникот е во кома
Фото: Дунав без вода, во Унгарија прекинат сообраќајот на товарни бродови!?
Харадинај: Косовската војска ќе делува на југ и на север
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.