МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Договорот од Преспа една од темите на средбите на Кумуцакос во Вашингтон
Заев категоричен: „Не ни помислувам за смена на Катица Јанева“
ВМРО-ДПМНЕ: Јакимовски и Чавков се жртви на политички монтирани случаи
ДИК: На претседателските избори во странство ќе може да гласаат вкупно 1.782 граѓани ..
Здравје
Како влијаат хорор филмовите на здравјето?

Како влијаат хорор филмовите на здравјето?

среда, 07 ноември 2018, 12:23ч.   |   Z.H.

 Тим истражувачи од универзитет во Вестминстер направи истражување за тоа како влијаат хорор филмовите по здравјето на луѓето. Одговорот можеби ќе ве изненади.

Во истражувањето научниците на луѓето им пуштале различни страшни филмови и ја следеле работата на нивното срце, ослободувањето на јаглерод диоксид и внесувањето на кислород. Откриле дека кога човекот се изложува на нешто страшно организмот ослободува адреналин кој ја активира реакцијата на нашиот нервен систем позната како „бори се или бегај“.
Кога тоа се случува телото почнува да троши вишок на маснотии за да собере енергија, а ослободува шеќер во крвта со што метаболизмот е принуден забрзано да троши шеќер.
Крајниот заклучок е дека кога гледаме хорор филмови трошиме калории, а нашето расположение се подобрува.

© ЖУРНАЛ    ~134,46

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Испијте само една голтка од ова секое утро и црниот дроб ќе ви биде благодарен
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани
Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.