МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи: Македонија и Србија можат да си помогнат на патот кон ЕУ
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Спасовски да си поднесат оставки и да не ја префрлуваат вината на ..
Посебно одделение да ги суди предметите на СЈО, предлага Советот за следење на реформ..
Политика – Груевски избегал во Унгарија преку Албанија
Свет
Италија понуди помош за семејството на Асиа Биби

Италија понуди помош за семејството на Асиа Биби

среда, 07 ноември 2018, 16:59ч.   |   Z.H.

 Италијанската Влада соопшти дека ќе и помогне на Асиа Биби и нејзиното семејство да го напуштат Пакистан, бидејќи нивните животи повторно се во опасност.

 
Биби била лажно обвинета од муслиманка со која заедно работеле, берејќи овошје, обвинувањата произлегле од нивна караница откако Биби пиела вода од чаша што ја донела за нив, што не смеела да го стори според жената што ги изнела лажните тврдења.
 
Врховниот суд на Пакистан ја ослободи Асиа минатиот месец, но неговата одлука разгоре масовни протести кај муслиманската популација, која повторно повикува на смртна казна за Асиа.
 
Христијанката Биби помина осум години во затвор чекајќи смртна казна, откако беше осудена за богохулие поради наводна навреда на пророкот Мухамед.
 
Нејзиниот сопруг изјави дека стравуваат за своите животи. Властите на Пакистан издадоа забрана Асиа да ја напушта државата.
 
– Преплашени сме бидејќи нашите животи се во опасност. Немаме ни доволно храна, поради тоа што не смееме да го напуштаме нашиот дом – рече сопругот на Асиа.
 
Во радио интервју, беше побарано од Салвини да излезе во пресрет на барањата за помош на пакистанското семејство.
 
– Сакам сите жени и деца чии животи се во опасност да имаат безбедна иднина, во нашата или било која од западните земји, така што ќе сторам се што е човечки можно да го направам тоа. Не е прифатливо, во 2018 година, некој да стравува за својот живот поради наводно богохулење – изјави Заменик премиерот Матео Салвини.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Шок на улица во Турција: За секунда се отвори дупка во земјата и „проголта“ две жени (ВИДЕО)
Кина изгради железничка пруга за пет и пол часа
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
Видео: Кина го отвори најдолгиот прекуморски мост во светот
Најмалку четири жртви при урување на зграда во Бахреин
Уапсени повеќе од 1 000 Пакистанци кои дивееја бидејќи христијанката не беше убиена
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.