МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Зголемен бројот на заболени од грип
Повеќемина повредени уште се во критична состојба
Занимиливости
Најстуденото село во светот: Ојмјакон забележува скоро рекордни температури од кои се расипал и термометарот

Најстуденото село во светот: Ојмјакон забележува скоро рекордни температури од кои се расипал и термометарот

вторник, 16 јануари 2018, 13:21ч.   |   Z.H.

 Добредојдовте во најстуденото село на земјата каде што просечната температура во јануари е -50 °C и трепките на жителите се замрзнуваат за само неколку секунди откако ќе излезат од дома. Оддалеченото сибирско село Ојмјакон е најстудената населена населба во светот. Било толку студено во руското село што новиот електронски термометар се расипал откако измерил минус 62 °C.

Официјалната метеоролошка станица забележала минус 59 °C, но локалните жители изјавиле дека нивните мерења се толку ниски, дури до минус 67 °C, односно помалку 1 ° од најниската температура за постојана населба било каде во светот. И тоа рекордно снимање е направено во истото место уште во 1933 година.
Еден селанец во Ојмјакон забележал температура од минус 67 степени, додека други се согласиле дека официјалното читање на минус 59 °C не ја кажува целосната приказна. Дигиталниот термометар бил инсталиран минатата година за да му помогне на Ојмјакон да се „рекламира“ кај туристите, но откажал откако успеал да измери минус 62 °C. „Се скрши, бидејќи беше премногу студено.“, објавиле од The Siberian Times.
Селото е дом на околу 500 „отпорни“ луѓе, а во 1920-тите и 1930-тите било станица за сточари кои одгледувале ирваси и ги воделе своите стада до термалниот извор. На овој начин градот го добил своето име кое се преведува како „вода што не замрзнува“.
Советската влада подоцна ја направила локацијата постојана населба за време на обид да ја принуди својата номадска популација да ги пушти корените. Во 1933 година, температурата од минус 67,7 °C е забележана во Ојмјакон, прифатена како најниска досега во северната хемисфера. Пониски температури се регистрираат на Антарктикот, но овде нема постојано населени населби.
Дневните проблеми кои доаѓаат со животот во оваа село вклучуваат замрзнување на мастилото во пенкалото, замрзнување на очилата на лицата на луѓето или пак откажување на батериите. Се вели дека локалните жители ги оставаат своите автомобили да работат цел ден затоа што се плашат дека нема да можат да запалат повторно.
Ледената земја исто така го отежнува погребувањето. Земјата првин се одмрзнува со оган неколку дена, се додека мразот не се стопи доволно за да може да се ископа дупка за ковчег.

© ЖУРНАЛ    ~266,90

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.