МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Унгарската амбасада во Тирана не коментира дали Груевски минал една ноќ во амбасадата..
Макрадули: Планираме за две години да го намалиме загадувањето на воздухот за 50 отст..
Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници
Орбан: Прашајте ги адвокатите зошто Груевски не е во транзитен центар
Xроника
Прилепчани претепале двајца сограѓани, едниот од нив е во кома

Прилепчани претепале двајца сограѓани, едниот од нив е во кома

понеделник, 05 ноември 2018, 12:51ч.   |   Z.H.

 Прилепското обвинителство отвори истрага против четири лица за кривично дело „насилство“. Тие се осомничени дека претепале двајца нивни сограѓани, од кои едниот е во кома.

 
„Лицата се осомничени дека во саботата во Прилеп, во присуство на голем број граѓани, ја загрозиле сигурноста и нанеле тешки телесни повреди на двајца оштетени. По претходна вербална расправија помеѓу оштетените и еден од осомничените, тој телефонски ги повикал останатите осомничени и со патничко моторно возило марка ‘лада’ почнале да ги бараат оштетените низ градот. Откако ги пронашле, се симнале од возилото и се упатиле кон оштетените. Тројца од осомничените во рацете држеле дрва со должина од еден метар, додека еден во рацете имал нож со должина од 30 сантиметри“, соопшти Обвинителството.
 
Сите четворица почнале да ги удираат жртвите по главата и телото, притоа на едниот од нив му нанеле животно-загрозувачки повреди како последица на кои тој е неконтактибилен и се одржува во живот со помош на апарати, додека на второто нападнато лице му нанеле телесни повреди изразени со набиеници по главата и телото. Со ваквите дејства, велат од обвинителството, осомничените во јавноста предизвикале чувство на несигурност, загрозување и страв.
 
Надлежниот обвинител проценил дека за тројца од осомничените постои опасност од бегство, како и основан страв дека ќе ја попречуваат кривичната постапка и ќе влијаат врз сведоците. Поради тоа, до Основниот суд Прилеп е доставен и предлог за определување мерка притвор за овие лица.

© ЖУРНАЛ    ~84,28

НАЈЧИТАНИ ОД XРОНИКА
23-годишно момче пронајдено мртво во хотел кај Качанички пат
Возило удри во жена на „Партизанска“
Скопјанка на работното место била нападната од сопруга на колега
Автобус се заби во дрво - сообраќајна незгода во Автокоманда
Тројца тешко повредени во сообраќајка кај Циментара
Разбојништво во канцеларија на „Брза пошта“, одземени 680 000 денари
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.