МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Зголемен бројот на заболени од грип
Повеќемина повредени уште се во критична состојба
Колумни
Македонија во секој случај

Македонија во секој случај

недела, 14 јануари 2018, 23:32ч.   |   B.M.

Добрата вест, што ни ја донесе Бујар Османи од Атина, е дека терминот Македонија ќе биде основата на сложеното компромисно име на нашата земја. Уште подобро е тоа што веста е стара цели 13 години!

Пишува Бранко Героски


Во серија анализи објавени во весникот „Шпиц“ од ноември 2007 до самитот на НАТО во Букурешт во април 2008 година и потоа, јавно се заложив за компромисно решение за спорот со Грција и таа, тогаш еретичка идеја, ја поткрепив со пет основни аргументи, кои сега буквално ги цитирам од тогашните текстови:

Прво, сегашното меѓународно име на нашата земја не е Република Македонија, туку референцата Поранешна југословенска република Македонија.

Второ, Македонија не е единствената земја на светот која има меѓународно име различно од домашното. Уникатни се можеби околностите под кои сме принудени да носиме едно такво име. Од сосема други причини, токму нашиот јужен сосед со кој сме во спор, има дури две меѓусебно различни меѓународни имиња – едно официјално, Hellenic Republic и едно неофицијално, Republic of Greece – а и двете различни од официјалното име за домашна употреба.

Трето, Грција во основа нема проблем со препознавањето и со прифаќањето на идентитетот на модерната македонска нација. Секако, ова важи ако ја преживееме фрустрацијата од откажувањето од инаку непостоечкото „идентитетско наследство“ од античка Македонија.

Четврто, за нас добар компромис е име кое е различно од уставното, но кое истовремено обезбедува недвосмислено препознавање на идентитетот на македонската нација.
И петто, откако Грците се согласија зборот Македонија да биде составен дел на сложеното компромисно меѓународно име за нашата земја (според моите информации, тaков компромис во Атина е постигнат уште во далечната 2005 година), за мене спорот за името суштински е завршен и сега се сведува на практично-политичко прашање.

Мило ми е што лично од вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, кој штотуку се врати од Атина, слушнавме дека во Грција постои консензус терминот Македонија да се најде во која било варијанта за решавање на спорот со Грција. Значи, недвосмислено е јасно дека оптимизмот за позитивен исход на преговорите произлегува од фактот што и Скопје и Атина, а и меѓународниот фактор, се подготвени спорот да го затворат со вин-вин решение, кое нема да ги оспори македонскиот идентитет и посебност, но кое истовремено ќе ја задоволи и потребата на Грција да се направи јасна дистинкција меѓу нашето име и името кое за Грците има едно поинакво историско и политичко значење.

Обидите да се пронајде прифатливо решение, кое, како што вели Османи, „нема да удира врз најчувствителните вредности на двете општества“, продолжуваат. Тие обиди треба да се поткрепат со аргументи од македонска страна, кои ќе бидат најзначајното и неопходно „оружје“ за нашите преговарачи, тогаш кога ќе се преговара за опсегот на употребата на новото име и за другите детали, во кои, како што обично се вели, понекогаш се крие ѓаволот.

А идејата за референдум во овој момент треба веднаш да се отфрли. И тоа не го велам само јас (па со мене полемизираат таму некои недоветни будалетинки, кои мислат дека му помагаат на Заев), тоа го велат влијателните политичари, на чело со грчкиот министер за надворешни работи Коѕијас. Плебисцитарното изјаснување за едно вакво сложено и чувствително прашање, во овој момент, за Македонија, како и за Грција, би било непродуктивно, да не речам погубно.

Сега е време за одговорни, мудри и храбри политички одлуки. Не за популизам. Не за кампањи и билдање рејтинзи. На политичарите во Скопје и во Атина спремни за овој историски потфат, мора да им се помогне. Јавната дебата треба да се води умно, одговорно, рафинирано и продуктивно. Да не ни се случи, не дај боже, на крајот на молзењето кравата да ја клоцне кофата со млекото.

© ЖУРНАЛ    ~410,138

НАЈЧИТАНИ ОД КОЛУМНИ
Извинете, дали вашата мајка е Албанка?
АМНЕСТИЈА: Примарната задача на политиката е да избегне насилство
Изгласајте иднина, па на работа
Врвни превари!
НАТО
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.