МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Здравје
Жед за кафе – недостаток на сол и железо во телото

Жед за кафе – недостаток на сол и железо во телото

вторник, 27 ноември 2018, 11:54ч.   |   Z.H.

 Нутриционистот Шон Вилкинсон тврди дека желбата за некои јадења во повеќето случаи покажува дека се потребни посебни минерали или хранливи материи. Често се смета дека желбата за одреден вид храна е од психолошка природа. Понекогаш тоа е вистина, но не секогаш. Човечкото тело е совршен механизам и кога го чувствувате недостатокот на одредена состојка неопходна за негово правилно функционирање, ќе ви испрати сигнал.

 
Диетичарот објаснува дека ако пиете премногу кафе, можно е на телото да нема сол, фосфор, железо или сулфур.
 
Сол – Иако почестиот проблем е вишокот сол, и нејзиниот недостаток може да доведе до задржување на течности во телото. Симптомите се често главоболки, замор и раздразливост, а долготрајниот недостаток може да доведе до оштетување на срцето. Користете сол и јаболков оцет ако ги препознаете симптомите.
 
Фосфор – Недостатокот на фосфор доведува до анемија, намален апетит, слабост во мускулите … За да ги отстраните недостатоците на фосфор, користете додатоци со житарици, пилешко, говедско риба, јајца, пивски квасец …
 
Железо – губење на косата, недостаток на енергија и забрзан срцев ритам може да биде последица на недостаток на железо. Јадете јадење како месо, цвекло, брокула. Во исто време додадете витамин Ц за да му помогнете на вашето тело полесно да го апсорбира железото.
 
Сулфур – Недостатокот на сулфур во организмот ќе го забележите по нарушенотоа формирање на колаген и кератин, телото станува слабо отпорно на воспаленија, а кожата се истенчува. За да се нормализира нивото на сулфур во организмот, консумирајте марула, јајца, житарки, авокадо, кромид, малини или бадеми.

© ЖУРНАЛ    ~147,49

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.