МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Култура
Јубилеј на музејот „Д-р Никола Незлобински“ во Струга

Јубилеј на музејот „Д-р Никола Незлобински“ во Струга

вторник, 27 ноември 2018, 11:54ч.   |   Z.H.

 Музејот „Д-р Никола Незлобински“ во Струга од денеска до 30 ноември ќе го одбележи 90-годишното постоење со ретроспективни изложби посветени на основачот на оваа национална установа – познатиот руски лекар д-р Незлобински.

 
Во галеријата „Ванѓел Коџоман“ денеска ќе биде отворена изложбата „Русите во Македонија 1920-1940 година“, која раскажува за животот и делото на руските емигранти, меѓу кои бил и Незлобински. Преземена е од Државниот архив на Република Македонија. Оргнизатори се Архивот, Институтот за национална историја и Музејот на македонска борба за државност и самостојност..
 
Во спомен-собата на Незлобински утре ќе биде отворена изложбата „Во допир со минатото“, а в четврток јавноста ќе може да погледне фотографии од збирката стаклени негативи на д-р Незлобински. Фотомонографија од оваа збирка ќе биде промовирана во Спомен-домот на браќата Миладиновци.
 
По победата на Октомвриската револуција, многу руски емигранти, симпатизери на претходниот општествен поредок, во 1919 година ја напуштиле Русија и се населиле во европските земји, меѓу кои е и Македонија. Една група од емигрантите, откако пристигнала во Југославија, била распоредена во Струга. Меѓу нив бил и основачот на струшкиот музеј д -р Никола Незлобински.

© ЖУРНАЛ    ~93,31

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Шест романи во трката за „Роман на годината“
Краток филм на Елеонора Венинова ќе се прикаже на Кан
Филмска вечер во Кинотека со германскиот филм „Што останува“
Почина македонскиот виолинист и концерт мајстор во Македонската опера и балет – Ѓоко Николовски
Натпревар на свечени фустани: Виенскиот бал во Скопје прослави јубилеј
Плати со поезија по 5-ти пат го разубави Скопје
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.