Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Измама каква што досега немало во Скопје - нема да ви се верува како на лесен начин му одзеле 53.000 денари

Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица
Димовски: За избор на ДИК треба политичко усогласување

Црна хроника

Измама каква што досега немало во Скопје - нема да ви се верува како на лесен начин му одзеле 53.000 денари
edwfttrwegteha-160352.jpg

 Измама каква што до сега се нема случено, скопјанец оштетен за 53.000 денари. Според информациите на МВР, вчера  во 17.00 часот С.М.(68) пријавил дека истиот ден околу 14.30 часот на ул. „Македонски војски“, во паркот Ѓорче Петров, од страна на две лица му била извршена измама и бил оштетен за 810 евра и 4.000 денари. Имено, сторителите измамата ја извршиле на тој начин што се расправале меѓу себе поради наводна случена сообраќајна незгода помеѓу нив. Едниот од нив се претставил како израелски државјанин кој во Република Македонија работи како бизнисмен и дека треба на другото лице да му исплати 50 евра штета за собраќајката, но не му верувал дека во Македонија се користат евра. Двајцата сторители на оштетениот му побарале да донесе евра за да се увери израелскиот државјанин дека се користат во Македонија. По ова С.М. отишол дома и со себе земал 810 евра во различни апоени и откако се вратил, му ги покажал на сторителот кој се претставувал како израелски државјанин. Во тој момент на оштетениот му понудиле златна алка која наводно чинела 10.000 евра за да им ги даде сите пари кои ги имал за сторителите да отидат до возилата за да земат пари за наводната оштета. На оштетениот исто така за услугата му ветиле 500 евра подарок, на што С.М. се согласил, им ги дал парите и ја земал алката.

 
Откако сторителите си заминале оштетениот извршил проверка кај златар на алката и било констатирано дека се работи за обична бижутерија.
 
Со извршената измама сторителите се здобиле со против правна имотна корист од 53.000 денари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
 12.01.2018, 16:06  | Z.H. | 146

 

© ZURNAL.mk

 Црна хроника 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

23746
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.