МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Бошњаковски: Алатката за отчетност на министрите ќе биде ажурирана
Поднесено обвинение за обид за убиство во Батинци
ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Талат Џафери и директорот на Службен весни..
Поништен огласот за именување членови на Антикорупциска, новиот состав според новиот ..
Свет
Карзаи: Европа да го врати мирот во Авганистан, за да можат бегалците да се вратат

Карзаи: Европа да го врати мирот во Авганистан, за да можат бегалците да се вратат

петок, 12 јануари 2018, 16:13ч.   |   Z.H.

 Поранешниот претседател на Авганистан, Хамид Карзаи изјави дека сака независен поглед од Европа кон неговата земја, додавајќи дека на таа земја ѝ се потребни просперитет и безбедност. Тоа е пресудно за намалување на бранот бегалци од Авганистан, рече Карзаи.

 
„Европа би требало да придонесе во создавањето мирни услови во Авганистан, за да Авганистанците можат да се вратат во својата земја“ објасни Карзаи.
 
Порашениот претседател на Авганистан нагласи дека е против правењето разлика меѓу бегалците кога се работи за критериум на безбедност во нивните домови, на пример меѓу Сиријци и Авганистан.
 
Во врска со долгогодишното присуство на американската војска во Авганистан и јакнењето на исламистичките струи по терористичките напади на 11 септември 2001 година, Карзаи оценува дека Американците не придале важност на она што го виделе или не виделе што се случува.
 
Тој порача дека за изградба на сопствена безбедност неопходно е време, критикувајќи го големиот број на цивилни жртви во воените напади.

© ЖУРНАЛ    ~95,33

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
Лондонските аеродроми нарачаа воена опрема против дронови
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.