МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Бошњаковски: Алатката за отчетност на министрите ќе биде ажурирана
Поднесено обвинение за обид за убиство во Батинци
ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Талат Џафери и директорот на Службен весни..
Поништен огласот за именување членови на Антикорупциска, новиот состав според новиот ..
Свет
Трамп: Африка и Хаити се „ср..е од држави“

Трамп: Африка и Хаити се „ср..е од држави“

петок, 12 јануари 2018, 14:12ч.   |   Z.H.

 Американскиот претседател Доналд Трамп се занесе синоќа на состанок со парламентарци во Белата куќа за имиграцијата, нарекувајќи, според „Вашингтон пост“, неколку африкански нации и Хаити како „ср..е од држави“ (Shithole countries).

Трамп прими синоќа неколку сенатори меѓу кои републиканецот Линдзи Грејам и демократот Ричард Дурбин за да разговара за планот за ограничување на фамилијарно собирање и пристап до лотаријата за зелена карта. Во замена договорот би овозможил да се избегне протерување илјадници млади кои често доаѓаат како деца во САД.
 
„Зошто сите тие лица од ср..е држави доаѓаат овде?, (Why are we having all these people from shithole countries come here?), запраша Трамп во разговорите“, објави весникот цитирајќи неколку неименувани извори.
 
Според нив, тој алудирал на африкански држави како и на Хаити и Салвадор, објаснувајќи дека САД би требало да прифати државјани од Норвешка со чија премиерка имаше состанок ден претходно.
 
– Зарем ни требаат повеќе жители на Хаити -прашал претседателот, наведува „Вашингтон пост“.

© ЖУРНАЛ    ~96,32

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
Лондонските аеродроми нарачаа воена опрема против дронови
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.