МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Бошњаковски: Алатката за отчетност на министрите ќе биде ажурирана
Поднесено обвинение за обид за убиство во Батинци
ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Талат Џафери и директорот на Службен весни..
Поништен огласот за именување членови на Антикорупциска, новиот состав според новиот ..
Македонија
Димовски и Милошоски не добиле покана за седницата на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

Димовски и Милошоски не добиле покана за седницата на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

петок, 12 јануари 2018, 13:42ч.   |   Xh.I.

Дел од партиските функционери на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно го критикуваа процесот за избор на нов партиски лидер, не се повикани на седницата на Централниот комитет на партијата. Како што потврди за „Макфакс“ , Илија Димовски, тие воопшто не добиле покана за вечерашната седница на ЦК, на која треба да се избере нов Извршен комитет.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во неколку наврати порача дека неговото мото е обединување и дека вратата останува отворена за секој добронамерен граѓанин и сопартиец, како и дека има одлична комуникација со некои од потписниците на отвореното писмо.

Пред одржувањето на Конгресот за избор на нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, Антонио Милошоски, Трајко Вељаноски и триесетина други поранешни и актуелни партиски функционери се потпишаа на отвореното писмо со кое обвинија за недемократска и нетранспарентна атмосфера за избор на нов лидер, со фаворизирање на само еден кандидат и побараа одлагање на Конгресот за февруари, но иницијативата беше одбиена.

© ЖУРНАЛ    ~193,67

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев: Имам информации дека Елизабета Канческа-Милевска нема да гласа за уставните измени
Журнал дознава: Владимир Ѓорчев, кандидат за Претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ?!
Богојески: Можеме и шестти пат да го промениме името
Бучковски: Законот за амнестија ќе му пресуди на Заев
ОМД: Поништена резолуцијата за поддршка на преспанскиот договор во американскиот Сенат
Бучковски: СДСМ ќе освои 100.000 гласа повеќе од ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг на претседателските избори
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.