МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Македонија
Собраниска делегација на конференција на КОСАК во Виена

Собраниска делегација на конференција на КОСАК во Виена

недела, 18 ноември 2018, 09:14ч.   |   Z.H.

 Собраниска делегација на Комисијата за европски прашања од денеска до вторник ќе учествува на конференција на претседатели на комисиите за европски прашања на земјите членки на Европската унија (КОСАК) што ќе се одржува во Виена.

 
Во составот на собраниската делегација, како што соопшти прес-службата на македонското Собрание, се Шпреса Хадри, Лидија Тасевска и Владанка Авировиќ.
 
На конференцијата се очекува да се разговара за реализацијата на приоритетите на австриското претседателство со Советот на Европската унија, а најавени се воведни обраќања на претседателот на Австрискиот национален совет Волфганг Соботка и претседателот на австрискиот Федерален совет Инге Пош-Грушка.
 
Теми на разговор, како што велат од македонското Собрание, ќе бидат и Брегзит, климатските политики, како и потребата за поголема транспаретност на Европската унија и нејзино приближување кон граѓаните во пресрет на престојните избори за Европскиот парламент. 

© ЖУРНАЛ    ~66,22

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
Досие Силјановска Давкова: Од министер на Црвенковски до претседателски кандидат на Мицкоски
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.