МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден с..
Медиумите до утре треба да поднесат извештај за рекламите за избори
Џафери воздржан за барањето пратениците да одат на нарко-тест, чека конкретна иниција..
Изминатата недела најмногу заболени од морбили од почетокот на епидемијата
Спорт
Сега сами одлучуваме: Со две победи ќе бидеме домаќини во полуфиналето за пласман на ЕП

Сега сами одлучуваме: Со две победи ќе бидеме домаќини во полуфиналето за пласман на ЕП

петок, 16 ноември 2018, 09:38ч.   |   Xh.I.

Македонската репрезентација се врати на старите позиции во однос на можноста за повластена ситуација во полуфиналето од бараж дуелите во Д лигата на Лигата на нации. По синоќешната победа на Белорусија над Луксембург од 0-2 во Групата 2, сега Македонија со две победи во последните две кола, вечерва против Лихтенштајн и во понеделник против Гибралтар во Скопје, дефинитивно според бодовната ситуација на првопласираните четири селекции ќе биде меѓу првите две најдобри со што ќе го има правото на домаќинство во полуфиналната средба.

Белорусите во Групата 2 сега се со 11 бода на чело на едно коло до крајот, без можност за подобар бодовен резултат од Македонија ако се стигне до две победи на крајот. А, иста е ситуацијата во Групата 3 каде Косово е на врвот но со 8 бода (еден помалку од нас) на две кола пред крајот. Со тоа, Македонија и Грузија (која е убедливо најдобра од првата група) би биле домаќини во полуфиналните дуели…

Како што е познато, согласно форматот на УЕФА, најдобрата (според бодовниот ефект) првопласирана селекција од четирите групи во полуфиналето ќе игра против четвртата, а втората најдобра против третата. Финалето, пак, ќе се игра на неутрален терен.

© ЖУРНАЛ    ~66,22

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Ракитиќ и Кутињо го напуштаат „Камп Ноу“ поради двајца фудбалери
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.