МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Шекеринска: Најголемиот успех со членството во НАТО е што првите ратификации дојдоа о..
Села ја откажа средбата со Заев
Кирацовски: Побарав таткото на мојата сопруга да се повлече од работното место
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостив..
Занимиливости
Има 125 години, готви и пешачи по 3 километри дневно: Ова е неговата тајна на долговечноста!

Има 125 години, готви и пешачи по 3 километри дневно: Ова е неговата тајна на долговечноста!

петок, 16 ноември 2018, 10:12ч.   |   Z.H.

 Според биолозите, долговечноста е сосема очекувана во идеални услови. Дефиницијата за идеални услови зависи од човек до човек.

Некои можеби ќе кажат дека најважна е генетиката. Но дури и ако вашите предци не живееле долго, тоа не значи дека и вие ќе живеете исто колку нив. Генетиката може да ви пружи најмногу 30% од очекуваниот животен век.
 
Сè останато зависи од вас. Останатите фактори се под ваша контрола, како што се однесувањето, исхраната и начинот на живот.
 
Додека многу стогодишници тврдат дека исхраната, вежбањето и здравиот животен стил допринеле за нивната долговечност, други луѓе целосно ги рушат тие теории.
 
Еден од нив е и 125-годишниот старец од Либан, Сулиман Ал-Мул, кој, патем речено, секојдневно пуши цигари повеќе од 40 години.
 
Тој е многу енергичен и подвижен, готви, цепа дрва, пешачи по 3 километри дневно и има седумгодишен син.
 
Двапати се женел, неговата прва сопруга починала по 70 години живот и со неа имал седум деца. Сега живее со втората сопруга, која тврди дека тој сè уште гледа по други жени.

© ЖУРНАЛ    ~237,81

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.