МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден с..
Медиумите до утре треба да поднесат извештај за рекламите за избори
Џафери воздржан за барањето пратениците да одат на нарко-тест, чека конкретна иниција..
Изминатата недела најмногу заболени од морбили од почетокот на епидемијата
Регион
Бушати: Oдносите со соседна Грција не се на истото ниво како претходно

Бушати: Oдносите со соседна Грција не се на истото ниво како претходно

среда, 14 ноември 2018, 15:12ч.   |   Z.H.

 Првпат официјална Тирана призна дека по настаните во селото Буларат, односите со соседна Грција не се на истото ниво како претходно, што се очекува да влијае врз понатамошните разговори што се водат меѓу двете земјиа за повеќе прашања, јави дописникот на МИА.

 
Гостувајќи во телевизиска емисија, албанскиот министер за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати, изјави дека по настаните во Буларат, каде албанската полиција при престрелка уби етнички Грк, Албанија „се наоѓа чекор подалеку од Грција, а со самото тоа и подалеку од постигнување договор“.
 
– Се наоѓаме чекор подалеку. Агресивната клима во грчката јавност или некој вид труење во овој важен процес влијае на разговорите меѓу Грција и Албанија. Тоа подразбира дека сега сме подалеку од финализирање на разговорите околу повеќе отворени прашања меѓу двете земји, изјави Бушати.
 
Тој претходно оцени дека разочарувачки е молкот на официјална Атина и грчката јавност во врска со „чинот на пукање врз албанската полиција“
 
– Грчката Влада даде умерена изјава. Очекуваме уште појасен став и дистацирање од иредентистичките повици, посочи Бушати.
 
Албанско-грчките односи се заладија по убиството на Констандинос Коцифас (35), албански Грк, кој поседувал и грчко државјанство, во престрелка со албанската полиција на 28 минатиот месец.
 
Но, односите станаа посебно тензични ден по погребот на Коцифас, кога албанските власти за „персона нон грата“ прогласија 52 грчки државјани, поради нивната „неприфатлива, навредлива и опасна“ активност. На овие лица, меѓу кои и кипарската европратеничка Елени Теохару, им е забранет влез во Албанија во период од пет години.

© ЖУРНАЛ    ~72,24

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
Српски научник пронајде лек за рак
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.