МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Македонија
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада

Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада

понеделник, 12 ноември 2018, 11:33ч.   |   Xh.I.

Се уште е неизвесно дали поранешниот премиер Никола Груевски денеска сам ќе отиде во истражниот затвор “Скопје”, или пак од утре по него по налог на судот ќе трага полицијата.

Груевски може да куртули од затвор доколку Врховниот суд, каде што има поднесено молба за одложување на издржувањето на казната истата ја прифати. Сепак оваа процедура би траела дваесетина дена,  бидејќи Врховниот суд се уште не го добил предметот од Кривичниот суд, за да може да одлучува.

Последна сламка за спас на Груевски би му бил и претседателот Ѓорге Иванов, кој може да го помилува.

Оваа право на претседателот му го дава Законот за помилување.

Постапката за помилување се поведува по молба на осуденото лице или пак по службена должност. Доколку Груевски одлучи да бара помилување сигурно тоа ќе го стори сам, бидејќи по службена должност молбата ја поднесува Министерството за правда.

Сепак наместо Груевски, молбата може да ја поднесе неговата сопруга, Боркица, роднина по крв во прва линија,  на пример Сашо Мијалков, како и брат, сестра, посвоител, посвоеник, хранител или старател, односно неговата мајка Нада Груевска.

Молбата за помилување се поднесува до Кривичниот суд од каде што треба да му ја испратат на претседателот, кој потоа ја носи одлуката.

© ЖУРНАЛ    ~780,268

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.