МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Македонија - од една во друга партизирана администрација
ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните на протест во недела: Македонија се гуши, ова црнило..
МВР: Казни од 200 до 500 евра за употреба на пиротехника
Семејството на убиениот Саздо бара 10 милиони денари отштета
Занимиливости
Пронајдена мумија на мачка стара 4.000 години

Пронајдена мумија на мачка стара 4.000 години

понеделник, 12 ноември 2018, 10:36ч.   |   Z.H.

 Во новооткриена древноегипетска гробница во местото Сакари, јужно од Каиро, е пронајдена мумија на мачка стара 4.000 години.

 
Месноста е остаток од градот Мемфис кој 2000 години бил престолнина на Египет. Во неодамна откриената гробница пронајдени се седум саркофази од времето на владетелот Усеркаф, а во три од нив има мумифицирани мачки.
 
Локалните експерти истакнуваат дека ваквите археолошки наоди во египтологијата се ретки.
 
Старите Египќани ги сметале мачките за свети животни, па така, во гробницата има и бронзена статуа од мачка.

© ЖУРНАЛ    ~90,30

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Има 125 години, готви и пешачи по 3 километри дневно: Ова е неговата тајна на долговечноста!
Сатаната скриен во фреска во базилика, седум века останало тајна
Слоница цели 11 часа копаше дупка: Ќе останете без зборови кога ќе видите што извади од неа
Пронајдена мумија на мачка стара 4.000 години
Коза изела 20.000 евра со кои требале да купат десет хектари земја
„Повели, бирај“ - Ја запросил девојката со 6 различни прстени (фото)
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.