Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

На уредничката на Сител, Талевска ќе и се суди за „Тифани“, судот го прифати обвинението

Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица
Димовски: За избор на ДИК треба политичко усогласување

Македонија

На уредничката на Сител, Талевска ќе и се суди за „Тифани“, судот го прифати обвинението
mkd-357520.jpg

 Основниот суд Скопје 1 го одобри обвинението на Специјалното јавно обвинителство за предметот „Тифани" во кој уредничката на телевизија Сител, Ивона Талевска е обвинета за даночно затајување. Откако предметот ќе биде распореден кај судија, ќе треба да се закаже главна расправа за старт на овој судски процес

„Судија за оценка на обвинител акт при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе решение со кое приговорите се одбиваат, а обвинението се одобрува во целост.
Откако, по одобреното обвинение, ќе биде оформен кривичен предмет, распределен кај судија за понатамошно постапување и насрочена главна расправа, судот дополнително ќе ја информира јавноста", се вели во соопштението на Кривичниот суд.
 
Осомничената за периодот од 2008 до 2014 со намера таа и правните лица да одбегнат плаќање даноци давала лажни податоци за фактите кои се однесуваат за пресметување данок.
 
Според СЈО, Талевска за наводните потреби на фирмите купила долна облека од 500 евра, облека во износ од 33.508 евра, очила, шминки за 1.009 евра, луксузен мебел, сигурносни врати, велосипеди и слично. Фирмите на осомничената одбегнале да платат даночни обврски во износ од 37.634 евра, а осомничената одбегнала да плати даночни обврски во износ од 16.924 евра.
 11.01.2018, 16:38  | Z.H. | 116

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

26481
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.