МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Бошњаковски: Алатката за отчетност на министрите ќе биде ажурирана
Поднесено обвинение за обид за убиство во Батинци
ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Талат Џафери и директорот на Службен весни..
Поништен огласот за именување членови на Антикорупциска, новиот состав според новиот ..
Македонија
ЧАВКОВ ТВРДИ ДЕКА Е НЕВИН: Дадов придонес да се спасат животите на пратениците

ЧАВКОВ ТВРДИ ДЕКА Е НЕВИН: Дадов придонес да се спасат животите на пратениците

четврток, 11 јануари 2018, 15:37ч.   |   Z.H.

 Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков пред судиите изјави денеска дека цел работен век го поминал во МВР, и дека чесно, совесно и професионално си ги извршувал задачите. 

 
Рече дека предметот против него е апсурден. 
 
„Директно раководев со акцијата на 27 април. Дадов придонес да се спасат животите на пратениците. Незаконски ме лишија од слобода. Одлуката за апсење беше донесена во мај, а спроведена во ноември. Невин сум“ -додаде Чавков.
 
Рече дека не го интересираат кои се сведоците. Според него, полициската акција не е црно-бело. 
 
Чавков вели дека не познава никој од осомничените, освен неколку полицајци и дека цели 30 години работел за безбедноста на државата.
 
Адвокатот на поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, Сашо Дуковски, на денешното рочиште, изјави дека Чавков има преживеано инфаркт и мора да се движи дневно по 10 километри и да прима посебна храна. 

© ЖУРНАЛ    ~125,47

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев: Имам информации дека Елизабета Канческа-Милевска нема да гласа за уставните измени
Журнал дознава: Владимир Ѓорчев, кандидат за Претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ?!
Богојески: Можеме и шестти пат да го промениме името
Бучковски: Законот за амнестија ќе му пресуди на Заев
ОМД: Поништена резолуцијата за поддршка на преспанскиот договор во американскиот Сенат
Бучковски: СДСМ ќе освои 100.000 гласа повеќе од ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг на претседателските избори
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.