МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Собраниска делегација на конференција на КОСАК во Виена
Заев уверува дека Груевски ќе биде вратен, Унгарија решава за азилот
Облачно и студено, попладне снег
Илир Мета: Бегството на Груевски е признавање на вина
Македонија
СЈО дало позитивно мислење за да се продолжи прекинот на притворот за Марјан Ефремов

СЈО дало позитивно мислење за да се продолжи прекинот на притворот за Марјан Ефремов

четврток, 11 јануари 2018, 12:16ч.   |   Xh.I.

Специјалното јавно обвинителство за „Макфакс“ потврди дека дале позитивно мислење за да се продолжи прекинот на притворот за осудениот Марјан Еферемов во случајот „Шпион“ поради лекување.

Барањето до СЈО го упатил кривичниот суд. Ефремов не е во затворот од крајот на 2017 година.

СЈО го презеде случајот „Шпион“, но тогаш обвинителката Елизабета Јосифовска ги отфрли најголемиот дел од наводите во жалбите на осудените и побара само намалување на казните.

Првообинетиот во најголемата афера за шпионажа во Македонија, Марјан Ефремов, доби казна-затвор од 15 години под обвинение дека шпионирал за странски разузнавачки служби. Ефремов е поранешен вработен во Агенцијата за разузнавање.

© ЖУРНАЛ    ~124,44

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.