МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Груби до пратениците: Не се кријте зад народот и не мислите на следните избори
Кувелис: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент
Костадинов: Со иницијатива до Уставен, бранителите на Груевски сакаат да го спасат од..
Томе Аџиев на распит во СЈО за случајот „Моќник“
Регион
Чешко чудо-невработеноста е само 2,5 проценти

Чешко чудо-невработеноста е само 2,5 проценти

среда, 10 јануари 2018, 23:47ч.   |   A.Z.

Најниска стапка на невработеност меѓу земјите-членки на ЕУ има Чешка 2,5%, а зад неа се Малта и Германија со по 3,6%.

Највисоките стапки сé уште се забележани во Грција, со 20,5% во септември 2017 година, и Шпанија со 16,7%. Евростат проценува дека во ноември биле невработени 18.116 милиони граѓани, од кои 14.263 милиони во еврозоната. Месечно бројот на невработени лица е намален за 155.000 во ЕУ и 107.000 во еврозоната. Во споредба со ноември 2016 година, во ЕУ бројот е намален за 2.133 милиони, а во еврозоната за 1.561 милион.

Стапката на невработеност во Европската унија и eврозоната во ноември 2017 година дополнително е намалена, се вели во вчера објавениот извештај на Евростат.

Сезонски прилагодената стапка на невработеност во 28-те земји на ЕУ, утврдена по методологија на Меѓународната организација на трудот, во ноември се намали за 0,1%, на 7,3%, што е најниско ниво од октомври 2008 година.

И во Еврозоната од 19 држави, се намали за една десетина од еден процент, на 8,7%, а се одржува на најниско ниво од јануари 2009 година. 

© ЖУРНАЛ    ~118,40

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Уште еден чин во циничната игра за Косово
Србите бараат Европа да го вклучи алармот за она што е најавено за Нова година
Косовска делегација непоканета влета во ОН, а Тачи дури и се сретна со Трамп
Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025
ЉУБОВНА ДРАМА: Скокнал од 13 кат по караница со девојката
СКАПО ПЛАТИЈА ЗА ШЕГА НА ПЛАЖА: Завршија во затворска ќелија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.