МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Потпишан меморандум за соработка меѓу МНР и Инфо-центарот за евро-атлантски интеграци..
Папата ќе ја посети Македонија во мај
Жбогар: Ниту една земја не е имуна на корупција, разликата е во политичката волја да ..
Катимерини: Ретките несреќни коментари на Заев се за да и се додвори на домашната пуб..
Економија
МЗШВ поддготвува интервентна мерка за јаболкото

МЗШВ поддготвува интервентна мерка за јаболкото

среда, 03 октомври 2018, 13:52ч.   |   Z.H.

 Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство подготви интервентна мерка за индустриското јаболко, коепоради временските непогоди има поголема количина и не може целосно да биде преработено во домашните капацитети. 

Од МЗШВ соопштуваат дека мерката ќе биде финализирана до крајот на оваа недела, а ќе биде дискутирана на следната владина седница.
 
Во соопштението се појаснува дека преку Програмата за рурален развој МЗШВ предвидува поддршка и за преработувачките капацитети, со цел да овозможи поголем простор за откуп на призводите и извоз од државата.
 
Во Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2017 година за 10 отсто се зголемени субвенциите за одржување на овошни насади. Овие субвенции годинава се зголемени за 20 отсто за земјоделците со развоен потенцијал.
 
Од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство истакнуваат дека континуирано се следи состојбата на пазарот, се воведуваат нови и интервентни мерки, со цел да се овозможат подобри услови за работа за сите учесници во агро-секторот, вклучително и овоштарството.

© ЖУРНАЛ    ~75,25

НАЈЧИТАНИ ОД ЕКОНОМИЈА
Бензините поевтинуваат за 4 и 4,5 денари
Горивата поевтинуваат за 3,5 и 4 денари
Тевдовски: 10,2 милијарди повеќе за здравство, образование и социјална заштита во 2019
Банкарите бараат одложување на оданочувањето на каматите
Тевдовски во Виена: Фискалната транспарентност е значително подобрена
Потребен е квалификуван кадар за поголемо присуство на германски компании во Македонија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.